Проект "Сім днів у регіоні" пропонує віртуальну мандрівку найдивовижнішим із природних парків Чернігівщини
Природно-заповідний фонд Чернігівщини є особливим багатством найпівнічнішого регіону України. І за кількістю його об’єктів (665) область посідає одне з провідних місць у державі. Її парки, заказники, урочища та пам’ятки природи займають загалом площу 261 тис. га або майже 8% території Сіверського краю. Їх цінність зумовлює, передусім, багатство біологічного розмаїття, первозданна краса і давня історія, а збереженість забезпечується з одного боку - охороною, а з іншого - малонаселеністю тих країв. Отож місця для відпочинку, усамітнення й відновлення душевної рівноваги тут довго шукати не треба. Вони - повсюдно і кличуть кожного, хто потребує спілкування з природою і вміє цінувати це благословенне багатство. Статус національних на Чернігівщині мають три природні парки - Ічнянський, Мезинський та Залісся. Віртуальну мандрівку в межах проекту "Сім днів у регіоні" ми зробимо у найдивовижніший із них.
Особливістю, яка вигідно відрізняє цей природний комплекс, є наявність на його території близько півсотні пам’яток археології. Серед них — всесвітньовідома Мезинська палеолітична стоянка первісних людей - кроманьйонців, які жили тут 20 тисяч років тому. Її було виявлено в селі Мезин у 1908 році. За півстоліття на стоянці археологи відкопали п'ять круглих куполоподібних жител, схожих на чуми північних народів. Вони були споруджені з дерев'яних жердин і кісток, накритих шкірами тварин. Поблизу були місця обробки каменю та кісток. Крім житлових і господарських споруд, на території стоянки знайдено чимало оригінальних високохудожніх виробів із бивня мамонта: скульптури-ідоли, жіночі статуетки, фігурки тварин, пташок, браслети, прикрашені орнаментами. Безцінною знахідкою став набір прадавніх музичних інструментів із кісток мамонта. Під їх звучання, вважають дослідники, наші пращури виконували ритуальні танці.
А ще крейдяні поклади в парку утворюють один із його природно-заповідних об’єктів - Білу гору. Її можна побачити під час пішої прогулянки уздовж річки на ділянці між селами Деснянське (донедавна Свердловка) і Мезин. Цікавинками парку є також три старовинні поромні переправи через Десну. Ними місцеві жителі користуються в період заготівлі сіна та випасу худоби. Одна з цих переправ - у Мезині, неподалік від неї ми й купалися.
Надання рекреаційних послуг у Мезинському парку - одна з важливих складових роботи установи. Для відвідувачів і туристів тут розроблено 4 маршрути та 3 екологічні стежки, якими співробітники залюбки водять гостей. Тим, хто "на колесах" пропонується автомобільний маршрут "Від історії до сьогодення" загальною протяжністю 45 км. Починається він у Мезині, а закінчується у Вишеньках. Хоча можна проїхати і навпаки. Для відпочинку на маршруті збудовані рекреаційні пункти, а для ночівлі у двох селах - Радичеві та Городищі - є будиночки туриста з усіма зручностями, спальнями та кухнею. Ціна за ніч - невисока й доступна кожному. Готуючись із друзями до дводенної подорожі Мезинським парком, "озброюємося" картою маршруту зі схемою розміщення рекреаційних об’єктів і домовляємося за нічліг у селі Радичеві - всі необхідні контакти є на офіційному сайті парку. Відкоригувавши маршрут, суботнього осіннього ранку старенькою автівкою вирушаємо з Чернігова.
Першим пунктом відвідування обираємо унікальний ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Рихлівська дача" (с. Рихли Коропського району). Спочатку під’їжджаємо до Пустинно-Рихлівського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря. Уперше я заїжджала сюди років 10 тому, коли він тільки починав відроджуватись. Вхідна арка ще була з червоної цегли і майже повністю зруйнована. Зараз її відбудували, зробили нормальний вхід, але мені чомусь більше подобалась та автентична руїна. Рихлівський монастир розташований на найвищій точці Чернігівщини - висоті 212 метрів над рівнем моря. Утім, з-поміж інших його вирізняє не стільки це, як зворушлива історія та унікальний, просто-таки швейцарський ландшафт території, яка сотні років тому належала монастирю. А він свого часу був одним із найбагатших освітніх і духовних центрів землі Сіверської. Під кінець свого існування обитель мала 950 га орних земель, 800 га сінокосів, 25 сіл і 18 км річки Десни. А ще - 5 храмів і 100 будівель, споруджених на 37 гектарах - це майже нинішня Києво-Печерська лавра.
З Рихлів їдемо до Радичева. В останніх променях вечірнього сонця встигаємо помітити, що прибули ніби в Карпати. Наступного дня в цьому переконуємось остаточно, але зараз не про це. Заночувавши в будиночку туриста, вранці вирушаємо на берег Десни. Десь там, відчуваємо, нас чекають чарівні красоти. На березі бачимо ще одну поромну переправу і (о, несподіванка!) - мамонта. Дерев’яну скульптуру тварини кам’яного віку, як дізналася пізніше, встановили організатори першого фестивалю "Мамонт-фест". Пофотографувавшись біля неї, ідемо далі в пошуках Пузиревої гори (названа іменем гончаря Пузиря, який колись тут мав майстерню).
Немає коментарів:
Дописати коментар