Хмельниччина має понад 3000 пам'яток культурної і історичної спадщини, серед них досить багато прекрасних палаців, садиб і маєтків.
Пропонуємо вам ТОП12 палаців, садиб і маєтків, які ви встигнете відвідати до настання зимових холодів. Які з цих місць бачили ви? Скидайте фото в коментарях)
Поїхали!
1. Палац Санґушків (Ізяслав) https://goo.gl/maps/6bSiN5zNgzHd9z2UA
Двоповерховий будинок, що отримав ориґінальне планування piano nobile, і не подібний до інших палаців Речі Посполитої. Вплив особистого смаку Барбари Санґушкової є визначним у реалізації проєкту, її не задовольнив проєкт розроблений Паоло Фонтана: Якуб Фонтана, королівський архітектор, доопрацював проєкт. До палацу добудовано двір, що з'єднав його з палацом князів Заславських і залишками Новозаславського замку. Будівельні зусилля, здійснені під зверхністю князів Санґушків на новозаславському замковому обширі, були настільки змінили його образ, що й сам замок відтоді отримав нове ім'я — замок Санґушків, а й просто «палац». Зараз знаходиться в зруйнованому стані, планується його реставрація в рамках програми "Велика реставрація"
2.Антонінський палац https://goo.gl/maps/ysMV7aUuspTzfYUA7
Центральна резиденція величезного маєтку Юзефа Миколая Потоцького та його родини розташовувалася в Антонінах: разом з палацом, парком та садом вона охоплювала площу 34 дес. 2 тис. 123 саж. Юзеф Миколай розбудував палац в Антонінах і заклав ботанічний сад. У с. Пилявині він заснував звіринець і заповідник площею 2500 гектарів, а в Шепетівці заклав курорт для хворих на ревматизм.
3. Палац Гіжицького у Новоселиці https://goo.gl/maps/631rSpVqrMCgMaS96
Палац являє собою цікавий зразок англійської неоготики. На перший погляд, споруда видається оборонною – масивність стін та конструкцій. Фасад будівлі прикрасили аркадним під’їздом для карет, а над ним спорудили терасу для відпочинку. Інтер'єри палацу повністю не збереглися, і відомостей про них небагато.
4. Особняк на Грушевського, 97 в Хмельницькому https://goo.gl/maps/3XtuTp28xqfRZszB6
Особняк є цікавим зразком забудови Проскурова наприкінці XIX — початку XX ст. та має цінність як частина історичного середовища району особняків, що сформувався в місті в районі вул. Комерційної (нині Грушевського) та Старобульварної (нині Гагаріна та Червоноармійська).
5. Палацово-парковий ансамбль «Самчики»https://goo.gl/maps/XiRQgFmq892iJBmCA
Музей-садиба у селі Самчики на схід від Старокостянтинова (нині Старокостянтинівський район Хмельницька область). Палац є одним з найкраще збережених, що дало змогу облаштувати музей-садибу.
6. Садибний маєток Миколи Римського-Корсакова https://goo.gl/maps/8ZwJvwamn1H8nZ7TA
Маєток в Голоскові спорудив Микола Римський-Корсаков, який проживав у селі з 1865 по 1890 роки. Звів він цей будинок для проживання у 1872 році, на найвищому пагорбі, успадкувавши землі від графа Аркадія Моркова у 1865 році. В селі існує легенда про те, що збудував Римський-Корсаков будівлю за зразком однієї зі сторін Зимового палацу, що в Санкт-Петербурзі. І за це він був покараний тим, що ходив раз у рік пішки на поклін до царя в кованих із заліза чоботях.
7. Особняк на Грушевського, 95 в Хмельницькому https://goo.gl/maps/ZfEpy9FVAGgndmdE6
Власники будинку невідомі. З кінця 1920 р. в будинку перебував штаб 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва, про що нагадує меморіальна дошка, встановлена у 1968 р. У 1919 р. була заснована бригада Червоного козацтва під командуванням В. Примакова (1897–1937), з листопада того ж року її перетворили на 8-му кавалерійську дивізію. У липні 1920 р. вона брала участь у боях проти спільної армії УНР та польських військ на території Поділля
8. Палац Орловських в Маліївцях https://goo.gl/maps/1ToN8pcHQXSs2b3o7
Палацовий парк був одним з найкращих на Поділлі. В самому палаці діяла каплиця. У ньому була теж велика бібліотека, що налічувала 7 600 одиниць, а також один з найбільших нумізматичних кабінетів, який створив граф, примас Польщі Ігнацій Красицький.
Палац збудований графом Яном Онуфрієм Орловським за участю архітектора Доменіко Мерліні, паркобудівничого родини Орловських Діонісія Мак-Клера і садівника Д. Клігера.
9. Садиба Сцибор-Мархоцького в Отрокові. https://goo.gl/maps/aQRXAhXfz3t5DCRc9
Розкішна садиба була зведена в XVIII столітті та складалася з будинку поміщика, форуму, тріумфальної арки і дендропарку. За радянських часів в будівлі розміщувалися школа і господарські склади. Зараз територія перебуває у приватній власності. Декілька років тут проводять фестивалі та концерти. У теплий час садиба, що стоїть на пагорбі серед дерев, має чудовий вигляд. Із вершини відкривається дивовижний краєвид долини. Не менш мальовничим є і власне село Остроків із зеленими пагорбами, лісами й озерами.
10. Садиба Корф в Рахнівці https://goo.gl/maps/dbiVyAZe4MJ3wTqg6
Рахнівський рід баронів Корф володарював тут і до того, як побудували садибний будинок, ще приблизно з 1888 року. У той час тут отримав маєток колишній генерал-майор Олександр Корф. Дім звели 1910 року, і на той момент у ньому жила та господарювала Єлизавета-Софія Корф. Будівлю створили простою, одноповерховою і довгою. На ній не було багатих декоративних елементів, тільки найпростіші деталі. Якщо подивитися ззаду, то садиба більше нагадує бараки, ніж панський маєток. Та все ж будинок виділявся на загальному фоні, можна було зрозуміти – тут живуть не звичайні селяни.
11. Садиба Хелминських https://goo.gl/maps/VsnwcatirM4pzvWy7
Палацово-парковий комплекс був закладений в середині XIX століття (1868 рік) поміщиком І. Хелмінським. Через п’ятнадцять років, в 1881 році до палацу прибудували вежу. Однак після смерті господаря садиби його син С. Хелмінський втратив частину володінь. У 1902 році садиба повністю перейшла поміщику Крупецькому, якому Хелмінський програв її в карти.
12. Палац Новинських в с. Слобідка-Шелехівська. https://goo.gl/maps/dLj8eGczXaWRdkuR7
Дворянин Михайло Олександрович Новицький будує у селі маєток-замок з трьома кутовими вежами в парку в 1911 р. за іншими данними 1896 р. Він також володів у селі 314 десятинами землі, ставком та ґуральнею. В 1920 році Новицький із синами виїхав за кордон, а маєток націоналізували. Станом на 2021 рік реставраційні роботи не почалися, проте територія навколо розчищена від заростів.
А які з цих місць бачили ви? Скидайте фото в коментарях)
Немає коментарів:
Дописати коментар