Російські війська влаштували техногенну катастрофу, підірвавши зсередини Каховську гідроелектростанцію на Херсонщині. Близько 80 населеним пунктам, що розташовані нижче по Дніпру, тепер загрожує затоплення – місцевих жителів евакуюють. Руйнування ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС, для екології півдня, продовольчої безпеки та вплине на забезпечення водою деяких регіонів, у тому числі Криму.
Що відомо про цей об'єкт та його руйнування – на інфографіці «Слово і діло».
Каховська гідроелектростанція була побудована в 50-х роках і є останньою (шостою) та нижчою сходинкою Дніпровського каскаду електростанцій. Знаходиться вона за п'ять кілометрів від тимчасової окупованої Нової Каховки Херсонської області.
Потужність ГЕС складає 334,8 МВт (для порівняння, потужність Дніпровської ГЕС – 1578,6 МВт). На об'єкті працює понад 250 осіб.
Гідровузол станції піднімає рівень Дніпра до 16 метрів та створює Каховське водосховище, з якого починається Каховський канал, Північно-Кримський канал та канал Дніпро-Кривий Ріг. Робота Каховської ГЕС давала посушливим південним районам України живлення електроенергією, зрошення та водозабезпечення.
Каховська гідроелектростанція була захоплена російськими військами в перший день повномасштабного вторгнення. Восени, коли українські війська вели контрнаступ у Херсонській області, були побоювання, що окупанти підірвуть ГЕС. За інформацією розвідки, основні роботи з мінування об'єкту росіяни провели ще у квітні, а у жовтні провели додаткове мінування опор та шлюзів.
Сьогодні вночі, 6 червня, російські війська таки підірвали греблю Каховської ГЕС. Під загрозою затоплення опинилися десятки населених пунктів, вже затоплено Тягинку, Львів, Одрадокам'янку Бериславського району, Іванівку, Микільське, Токарівку, Понятівку, Білозерку, мікрорайон Острів Херсона, окуповану Нову Каховку.
Руйнування Каховської ГЕС матиме серйозні екологічні наслідки. Зокрема, до Дніпра вже потрапило щонайменше 150 тонн машинної олії і є ризик витікання ще більше 300 тонн.
Через підрив ГЕС є ризик, що без питної води залишиться окупований Крим. Небезпека є і для окупованої Запорізької АЕС, втім, поки що в Енергоатомі кажуть, що ситуація під контролем.
Що ж до економічних наслідків, то постраждають зрошувальні системи, отже, і сільськогосподарська сфера. Також будуть проблеми із питною водою на півдні.
Немає коментарів:
Дописати коментар